// ניתוח כתף – פריקה של הכתף

פריקת כתף:

הכתף הוא המפרק עם הכי הרבה דרגות חופש בגוף. מכיוון שכך, הוא המפרק בעל הסיכוי הגבוה לפריקה. הכתף יכולה לפרוק לכל כיוון, אך הפריקה הקדמית שכיחה הרבה יותר מהאחרות.
אי-יציבות בכתף מתפרשת מתת-פריקה שבה ראש הזרוע יוצא מהמפרק באופן חלקי וחוזר ספונטנית, ועד לפריקה מלאה שבה ראש הזרוע יוצא מהמפרק באופן מלא עד שהוא חוזר, או מוחזר. לעיתים, ראש הזרוע פורק אחורנית, אך זאת פריקה הרבה פחות שכיחה.

איך זה קורה?

פריקה של הכתף מתרחשת לרוב כתוצאה מחבלה. החבלה יכולה לקרות בזמן פעילות ספורטיבית או בתאונת דרכים.
בפריקה קדמית של הכתף הזרוע נמצאת הרחק מהגוף. לעיתים, היד נמצאת מעל גובה הכתף. בפריקה אחורית של הכתף היד נמצאת בחלק הקדמי של הגוף מנסה להגיע לפנים.

מה מרגיש המטופל?

אחרי שהפיקה פורקת ממקומה הברך בד"כ כואבת ונפוחה. המטופל ירגיש קושי בהליכה, ואף לאחר שנרפא הוא עלול להרגיש שהפיקה בלתי יציבה ועלולה לצאת ממקומה בכל רגע.

כיצד ניתן לתקן פריקה של הפיקה?

פריקת כתף יכולה להיות כואבת באופן בלתי רגיל. באופן כללי, לאחר החזרת הכתף הפרוקה ישנה הקלה משמעותית בכאב ובחוסר הנוחות.
למעשה אצל חלק מהמטופלים הפריקה יכולה להיות רק מעט לא נוחה ואילו אצל אחרים כואבת מאוד. ישנם מטופלים שיכולים להחזיר את הכתף למקומה בעצמם, ויש כאלה שצריכים להגיע למיון ולהחזיר את הכתף באמצעות טשטוש. מטופלים שפרקו את הכתף יותר מפעם אחת צריכים להגביל את עצמם בפעולות היומיומית על מנת להימנע מפריקה נוספת.

כיצד ניתן לתקן פריקת כתף?

באופן כללי, יש צורך בניתוח כדי למנוע פריקות חוזרות, במידה והפריקה התרחשה יותר מפעם אחת. אנשים צעירים, בגלל רמת פעלתנותם הגבוהה והשתתפותם בפעילות ספורטיבית, הינם בעלי סיכון גבוה לפריקות חוזרות של הכתף לאחר הפריקה הראשונה.
הניתוח כולל קיבוע של הרצועות לעצם, ובמצבים מסוימים גם הידוק הרצועות, על מנת למנוע פריקת כתף חוזרת. הניתוח יכול להתבצע באופן ארתרוסקופי (ניתוח דרך חתכים קטנים בעזרת מצלמה ומכשיר) או בניתוח פתוח (דרך חתך גדול יותר). סוג הניתוח נבחר בהתאם לממצאים והמבנים האנטומיים המעורבים בפגיעה. בד"כ הניתוח מבוצע באופן ארתרוסקופי.

החלמה ושיקום .

לאחר הניתוח, הזרוע מוחזקת במתלה למשך 3-4 שבועות. בתקופה זו ניתן להתחיל בתרגול של מספר תרגילים עדינים. כאשר מורידים את המתלה, ניתן להתחיל בשיקום מואץ, על מנת להשיג טווח תנועה וחיזוק של השרירים. חזרה לספורט יכולה לקחת כשישה חודשים.