// ניתוח ברך – פריקה של הפיקה‎

פריקה של הפיקה:

הפיקה היא העצם שנמצאת קדמית לברך. בחבלה סיבובית של הברך הפיקה יכולה לפרוק החוצה. מצב בו הפיקה יוצאת מעט ומיד לאחר מכן חוזרת זה נקרא תת פריקה, ומצב בו היא יוצאת באופן מוחלט מהמגרעת נקרא פריקה מלאה. לאחר שהמטופל פרק את הפיקה פעם אחת ישנה סבירות גבוהה לפריקה חוזרת.

איך זה קורה?

פריקה של הפיקה קורית בעיקר בזמן פעילות ספורטיבית, אבל יכולה להתרחש גם כתוצאה של תנועה סיבובית של הברך. לעיתים מתרחשת הפריקה בזמן חבלה, למשל נפילה. בפריקות מסוימות ישנה פגיעה בסחוס ובעצם. במקרים אלו חתיכה קטנה של סחוס או עצם מתנתקת ממקומה, מה שגורם להתנפחות הברך.

מה מרגיש המטופל?

אחרי שהפיקה פורקת ממקומה הברך בד"כ כואבת ונפוחה. המטופל ירגיש קושי בהליכה, ואף לאחר שנרפא הוא עלול להרגיש שהפיקה בלתי יציבה ועלולה לצאת ממקומה בכל רגע.

כיצד ניתן לתקן פריקה של הפיקה?

במטופלים שחוו פריקה של הפיקה בפעם הראשונה ניתן לטפל באמצעות טיפול לא ניתוחי. לעומת זאת, במטופלים עם גופיף חופשי בברך (חתיכת עצם או סחוס שהתנתקו וצפים בתוך הברך) מומלץ בדרך כלל לטפל באמצעות ניתוח. במטופל שחווה יותר מפריקת פיקה אחת יש לבצע ניתוח כדי שלא ימשיך לסבול מחוסר יציבות של הפיקה שתפריע לו בתפקוד היומיומי, ותמנע ממנו לבצע פעילות גופנית שאותה ירצה לעשות בעתיד.
בניתוח הנ"ל מבצעים שחזור של הרצועה שמייצבת את הפיקה בחלק הפנימי של הברך ע"י שתל עצמי. לעיתים, יש צורך בניתוח נוסף שבו מעבירים את הגבשושית הקטנה הנמצאת בחלק הקדמי העליון של השוק תוך הסטתה פנימה וקיבועה באמצעות ברגים על מנת לתקן את מנח הפיקה.

שיקום

ניתוח השחזור של הרצועה הפנימית של הברך נעשה באופן אמבולטורי, והמטופל יכול לחזור לביתו באותו היום. לאחר הניתוח מתקינים מחוך באזור הברך והמטופל יכול להתהלך בעזרת קביים. תנועה של הברך יכולה להתבצע כבר באותו היום והמטופל יכול לחזור ללכת כרגיל בתוך 4-6 שבועות. ריצה קלה ניתן להתחיל 3-4 חודשים לאחר הניתוח, וחזרה לספורט מלא 4-6 חודשים לאחר הניתוח. אולם במקרים מסוימים שיקום מלא יכול לקחת פרק זמן ארוך יותר. לאחר הניתוח רוב המטופלים מרגישים טוב ולא סובלים מחוסר יציבות של הברך.