// ניתוח ברך – קרע בסהרון (מניסקוס)

קרע בסהרון (מניסקוס)

הברך יכולה להתכופף ולהתיישר באופן חלק הודות לסחוס שנמצא בקצה המרוחק של הירך ובקצה המקורב של השוק. הסחוס דומה לרקמה הבוהקת שניתן לראות בעצם של התרנגולת. ישנו סחוס נוסף בברך שנקרא מניסקוס, או בעברית סהרון (כשמו כן הוא: דומה לירח).
שני חלקי המניסקוס, אחד בחלק הפנימי והשני בחלק החיצוני, נמצאים בתוך הברך, בין עצם הירך ועצם השוק, ותפקידם לשמש כבולמי זעזועים וכמייצבים. מבנה זה חשוב מאוד מכיוון שבספרות נמצא שהסרתו יכולה לגרום להתפתחות דלקת ניוונית בברך.

איך זה קורה?

ברוב המקרים נפגע המניסקוס בפעילות גופנית ובהרמת משקולות בחדר כושר. מנגנון הפגיעה השכיח ביותר הוא סיבוב מהיר של הברך, אך הפגיעה עלולה להתרחש גם בכיפוף עמוק של הברך.
קרע של המניסקוס יכול להתרחש, למשל, כאשר מרים המשקולות מתכופף לשפיפה מלאה של הברך ומנסה להתרומם. לעיתים המטופל לא יכול לזכור שום אירוע מסוים שעלול היה להביא לפגיעה, והסהרון נקרע, כנראה, פשוט בגלל מצב ניווני בברך.

מה מרגיש המטופל?

מניסקוס קרוע כואב לפעמים מכיוון שקצהו החופשי יכול להיתקע בברך. לעיתים החתיכה הקרועה יכולה לגרום לתסמינים של תפס או נעילה, שלשם שחרורה המטופל צריך לנער את הברך עד אשר תשתחרר ואז יוכל שוב לכופף או ליישר אותה.
במקרים אחרים, חתיכה מהמניסקוס הקרוע יכולה להתנתק ולהסתובב באופן חופשי בברך ולגרום לתפס ולנעילת הברך. MRI היא בדיקה טובה שיכולה לאשר את האבחנה ולעזור בהחלטה לגבי סוג הטיפול המומלץ.

איך ניתן לתקן את המצב?

לאחר הופעת התסמינים, מומלץ לנסות לטפל באמצעות פיזיותרפיה., אבל אם ישנם תסמינים מכניים כמו תפס או נעילה של הברך אשר ייעלמו רק בעזרת ניתוח להוצאת החתיכה הקרועה החופשית. הניתוח מבוצע ע"י ארטרוסקופיה. הארטרוסקופיה הוא ניתוח זעיר המבוצע ע"י שני חתכים קטנים באורך של כס"מ כל אחד. המצלמה נכנסת דרך חתך אחד ואילו המכשיר הניתוחי נכנס דרך החתך השני. חתיכת המניסקוס הקרוע מוצאת ע"י המכשיר הזה.
במהלך הארטרוסקופיה אנו רואים את הברך על מסך הטלויזיה בחדר הניתוח. המצלמה מחוברת לסיבים אופטימים ומאפשרת לנו לראות את הברך בצורה טובה יותר מאשר בניתוח פתוח.
על מנת למנוע בעיות בברך בעתיד, אנו משתדלים עד כמה שניתן להוציא רק חתיכה קטנה של המניסקוס הקרוע. במצבים מסויימים ניתן לתפור את המניסקוס מבלי לכרות או להוציא את הסהרון.

שיקום

שחזור של הרצועה הפנימית של הברך נעשה ביום והמטופל הולך הביתה באותו יום. לאחר הניתוח שמים מחוך והמטופל יכול ללכת עם קביים. תנועה יכולה להתבצע באותו יום והמטופל יכול ללכת רגיל בתוך 4-6 שבועות. ריצה קלה ניתן להתחיל 3-4 חודשים לאחר הניתוח וחזרה לספורט מלא 4-6 חודשים לאחר הניתוח אבל זה יכול לקחת גם יותר. רוב המטופלים מרגישים טוב לאחר הניתוח ולא סובלים מחוסר יציבות.
לאחר ניתוח מניסקוס, מתבצע תהליך השיקום ע"י פיזיותרפיה. בשלב הראשון של השיקום המטרה היא להפחית את הנפיחות ולהגיע לטווח תנועה מלא. בדרך כלל מומלץ על שימוש בקביים בימים הראשונים שלאחר הניתוח. המטופלים הולכים באופן תקין שבוע עד שבועיים לאחר הניתוח. חיזוק הוא שלב חשוב בתהליך השיקום וחזרה לספורט מתרחשת כשלושה חודשים לאחר הניתוח. אתלטים מקצוענים שמצבם הגופני טוב, ושיכולים להתחייב לשיקום מרוכז ויסודי, יכולים לעיתים לחזור לספורט כשבוע לאחר הניתוח, תלוי בסוג הספורט שבו עם עוסקים.