// ניתוח ברך – קרע ברצועה צולבת קדמית בברך

קרע ברצועה צולבת קדמית בברך:

הרצועה הצולבת הקדמית היא רצועה שמחברת בין הקצה התחתון של הירך לחלק המקורב של השוק.הרצועה הזו נקרעת לעיתים קרובות כתוצאה מפעילות ספורטיבית. לצערנו היא איננה מחלימה בצורה טובה, וזאת בגלל הנוזל הסינוביאלי שנמצא באופן תקין בברך וגם בגלל העדר מספיק כלי דם שיזינו את הרצועה לצורך החלמתה.

איך זה קורה?

הרצועה הצולבת הקדמית נקרעת בעיקר כתוצאה מפעילות ספורטיבית. הרצועה יכולה להקרע גם כתוצאה מנפילה או מתאונת אופנוע. המנגנון הכי שכיח לקרע של הרצועה הוא סיבוב של הברך או תנועה של שינוי כיוון, כשכף הרגל נתקעת על הארץ והברך מסתובבת. הקרע יכול לקרות גם בזמן קפיצה כשהברך נוחתת בסיבוב. במקרה זה, המטופל ירגיש "פיצוץ" בברך, כלומר שמשהו נקרע. לרוב, תתנפח הברך כמו בלון במהלך 24 השעות שלאחר החבלה.

מה מרגיש המטופל?

אחרי שהברך נפצעה והרצועה הצולבת הקדמית נקרעה תרגישו כאב עז בגלל הקרע של הרצועה והנפיחות. לרוב אנשים מתקשים ללכת בימים שלאחר שנגרם קרע ברצועה הצולבת הקדמית. המטופלים מתלוננים גם על חוסר יציבות של הברך. יש מטופלים שמתלוננים על חוסר יציבות מוקדם וישנם כאלו שבשלב מאוחר יותר, לאחר ההחלמה מהפציעה.

איך ניתן לתקן את המצב?

לאלו שמתכננים להמשיך לשחק כדורגל, כדורסל או כל ספורט שמערב תנועות של שינוי כיוון, מומלץ לעבור ניתוח לשחזור הרצועה הצולבת הקדמית מכיוון שישנו סיכוי גבוה שללא הניתוח יסבלו מחוסר יציבות של הברך, מה שיגרום לנזק נוסף למניסקוס ולסחוס. לאלו שאין להם תוכנית להשתתף בפעילות ספורטיבית המערבת תנועות מהסוג שהזכרנו קודם, טיפול לא ניתוחי שכולל פיזיותרפיה וחיזוק שרירים יכול להספיק. במטופלים שהוחלט שעליהם לעבור טיפול ניתוחי משתמשים בגיד שלהם או בגיד מתורם, לצורך שחזור הרצועה הפגועה.

החלמה ושיקום לאחר ניתוח:

הניתוח לשחזור הרצועה הצולבת הקדמית מבוצע במסגרת אשפוז יום, כלומר המטופל יכול לחזור לביתו באותו היום. מיד לאחר הניתוח הברך נחבשת ומושמת במחוך למספר ימים. לאחר מספר ימים המטופל יכול להתחיל ללכת עם קביים. הפעלה של הברך ניתן לבצע יום לאחר הניתוח. רוב החולים יכולים ללכת באופן תקין כחודש לאחר הניתוח. תהליך השיקום מתחיל בשיפור טווח התנועה של הברך, לאחר מכן בחיזוק השרירים, ולבסוף בריצה קלה שמתרחשת כ-4 חודשים לאחר הניתוח. חזרה לפעילות ספורטיבית מלאה קורית לא פחות מחצי שנה לאחר הניתוח. רוב המטופלים יכולים לחזור, לאחר ניתוח מוצלח, לאותה רמת ביצועים שהיתה להם לפני הפגיעה.