// ניתוח כתף – קרע בשרוול המסובב

קרע בשרוול המסובב (ROATATOR CUFF TEAR)

השרוול המסובב הוא קבוצת שרירים שיוצרים גיד אחד שעוזר לייצב את הכתף. השרוול המסובב יכול להיקרע בגלל ניוון של הרקמה שנגרם במשך הזמן או בגלל חבלה. לעיתים קרובות הקרע נגרם משתי הסיבות שהוזכרו מעלה יחד. קרע של השרוול המסובב עלול לגרום לכאב ו/או חולשה של הכתף.

איך זה קורה?

לאורך הזמן, הרקמה של השרוול המסובב מתנוונת. הסיבה העיקרית להתנוונות של הרקמה היא חוסר אספקת דם טובה לגיד. גיד השרוול המסובב נקרע גם בגלל חבלות קטנות שחוזרות ונשנות, או עקב חבלה אחת משמעותית.

מה מרגיש המטופל?

קרע בשרוול המסובב המלווה בתסמינים של כאב ו/או חולשה יכול להיות מטופל הן באופן ניתוחי והן באופן לא ניתוחי. אם הכאב נמשך זמן קצר ולא היה סיפור של חבלה, ההמלצה תהיה על טיפול לא ניתוחי.
הטיפול הלא ניתוחי כולל פיזיותרפיה ולעיתים גם זריקת סטרואידים. טיפול ניתוחי מומלץ במידה והכאבים נמשכים כבר זמן רב ולא מגיבים לטיפול בפיזיותרפיה. ניתוח תיקון של השרוול המסובב מומלץ גם במקרים שבהם היה סיפור של חבלה בכתף שגרמה לחולשה, וכאשר למטופל היה תפקוד טוב של הכתף לפני החבלה. הניתוח הוא תיקון של גיד השרוול המסובב ע"י עוגנים למיקומו התקין בעצם.
ניתוח תיקון השרוול המסובב הוא ניתוח בעל תוצאות טובות אם הוא מבוצע בטכניקה טובה ובהתוויה הנכונה.

החלמה ושיקום לאחר ניתוח:

באופן כללי, לאחר הניתוח לתיקון הקרע בשרוול המסובב, הזרוע מושמת במתלה למשך 6 שבועות. אולם, לוקח מספר חודשים עד שמשיגים טווח תנועה טוב וחיזוק. רוב המטופלים מרגישים שיפור משמעותי בתסמינים כאשר הניתוח נעשה בצורה טובה ונכונה במטופלים המתאימים ביותר לניתוח זה.